TRABZON İL MİLLÎ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ Kodlayap Projesi

Taşmayan Süt Projesi ile Çiğ Süt Kullanımının Yaygınlaştırılmasını Hedefleniyor

Taşmayan Süt Projesi ile Çiğ Süt Kullanımının Yaygınlaştırılmasını Hedefleniyor

TRABZON / AKÇAABAT - Kavaklı Ortaokulu öğrencilerinden Elifnur ÖZER doğal süt diye tabir edilen çiğ sütün kullanılmasının yaygınlaştırılması amacı ile Taşmayan Süt projesini hayata geçirdi. Aynı zamanda Trabzon Naci Orhan Bilgisayar Bilimleri ve Tasarım Becerileri Merkezinde eğitim alan Elifnur ÖZER;

" Doğal süt tabiriyle bilinen çiğ sütler sağlık açısından oldukça faydalıdır. Yalnız çiğ süt tüketimini etkileyen en önemli faktör, çiğ süte uygulanması gereken ısıl işlemin zahmetli olmasıdır. Evlerde sağlıklı çiğ süt kullanımını yaygınlaştırmak amacı ile sütün taşmasını engelleyen bir sistemin geliştirilmesini sağlamak. Sistem kızılötesi sensör yardımı ile tenceredeki sütün hareketini tespit edebilecek ve sütte taşma hareketinin başladığı an ısının otomatik kesilmesini sağlayacak. Bu sistem ankastre sistemlere entegre edilebilecek şekilde tasarlandı. "  dedi.

Gülbaharhatun Mh. Faik Dranaz Cd. No8 Ortahisar / TRABZON - 0462 223 4466

MEB © - Tüm Hakları Saklıdır. Gizlilik, Kullanım ve Telif Hakları bildiriminde belirtilen kurallar çerçevesinde hizmet sunulmaktadır.